مسکن پارسه

محسن عبدی ۰۹۱۲۶۲۲۳۶۷۱

مسکن پارسه -تلفن باغ ویلا
آشنایی با انواع آلاچیق باغ ویلا

آشنایی با انواع آلاچیق باغ ویلا

تاریخ ثبت : ۱۴۰۱/۰۱/۲۲
تعداد نمایش : ۶۱۶
میزان مطالعه : کمتر از یک دقیقه

آلاچیق :

 

یکی از ویژگی‌های مثبت باغ ویلا هایی که در منطقه شهریار و ملارد قرار دارند وجود المان هایی نظیر آلاچیق در محوطه باغ ویلاست که به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار مطلوب و طبیعت بکر این منطقه نقطه عطف محسوب میشود که این امکان را به شما میدهد که بتوانید با وجود باران و یا آفتاب در سایه آلاچیق از دورهمی‌های گرم خود لذت ببرید و از طبیعت بهره ببرید. مسکن پارسه در این مقاله قصد دارد تا اطلاعاتی درمورد این المان مفید و کاربردی دراختیار شما عزیزان قراردهد امیدداریم این مقاله مورد توجه شما قراربگیرد.

در لغت آلاچیق همان سایبان ویا pergola)) است که به صورت سازه ای کاملا مستقل طراحی و ساخته میشود که با توجه به سبک طراحی ویلا میتواند باز و یا نیمه باز برای قرارگیری در باغ ، باغچه  و روف گاردن ساخته شود. این سازه اغلب چهار طرفش باز می‌باشد و شما می‌توانید دکوراسیونی زیبا و کاربردی را برای آن طراحی کنید. آلاچیق معمولاً در شب استفاده بیشتری دارد و باید در زمان ساخت آلاچیق به نورپردازی آلاچیق نیز توجه کنید. نورپردازی مناسب می‌تواند ظاهر یک آلاچیق را بهبود بخشد یا اثرات روانی مثبت بر روی شما و سایر ساکنان داشته باشد.

برای ساخت آلاچیق از متریال‌های مختلف نظیر فلز و سنگ و سیمان و چوب و … استفاده می‌شود و آلاچیق چوبی و آلاچیق سیمانی و آلاچیق فلزی را می‌توان از پرطرفدارترین نوع آلاچیق‌ها محسوب کرد شما می‌توانید قیمت ساخت آلاچیق را با تغییر متریال و موارد دیگر، کاهش داده و ساخت الاچیق را با کمترین هزینه ممکن انجام دهید. در بیشتر باغ ویلاهایی که در مناطق ملارد وشهریار قراردارند طراحی آلاچیق‌ها به سبک چوب هستند .در ادامه  این مقاله انواع آلاچیق  را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

قبل از اینکه شروع به ساخت آلاچیق کنید چند نکته اساسی را باید به بدان توجه کرده و مد نظر قرار دهید :

1 – سبک طراحی آلاچیق : سبکی که برای ساخت این المان در نظر میگیرید باید با سبک طراحی باغ ویلا و بنای ویلا همخوانی داشته باشد.

2- ابعاد آلاچیق : اندازه این المان باید متناسب با محیط باشد و باتوجه به این نکته میتوانید آن را 4 نفره ، 6 نفره و یا بیشتر طراحی و بسازید.

3-  موقعیت مکانی : قبل از شروع به ساخت به این نکته توجه کنید که آلاچیق را درمنطقه ای در نظیر بگیرید که  علاوه بر سایبان بودن  ، زیبایی‌های بصری و وویویی جذاب به سمت محوطه شما داشته باشد.

و در نهایت توجه به موادی که با آن میخواهید آلاچیق را بسازید در بالا به آن اشاره کردیم که میتواند فلز ، چوب و یا سیمان باشد گاهی حتی می‌توان از ترکیب سنگ، چوب و دیگر مصالح برای ساخت آلاچیق استفاده کرد، فضایی زیبایی را ساخت و فقط بای توجه کنید که مصالح استفاده شده شما هماهنگی لازم را با یکدیگر داشته باشند.

 

 

آلاچیق فلزی :

 

آلاچیق‌های فلزی سازه‌ها محکم ،  بادوام ، ارزان وهمه کاره ای هستند که می‌توانند در بسیاری از موارد در اختیار و استفاده ما قرار بگیرند این نوع آلاچیق به دلیل اینکه کمتر در شرایط آّب و هوایی نامناسب دست خوش تغییرات میشوند درمناطقی با آب وهوای متغییر کاربردی‌تر است. آلاچیق‌ها ی فلزی را به انواع شکل‌های دایره ای ، چهارگوش و پنج گوش میتوان طراحی و ساخت  علاوه بر این برای زیباترشدن و پوشاندن این نوع آلاچیق میتوانید از پرده‌های رنگی استفاده کرده و با نورپردازی حرفه ای آلاچیق را به فضایی گرم و صمیمی برای دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی خود تبدیل کنید.

 برای ساخت آلاچیق از جنس فلز به نبشی و قوطی فلزی نیاز داریم که برای برآورد حدودی قیمت ساخت آن به موارد زیر نیاز داریم :

  1. قیمت پروفیل ( براساس تعداد ، طول و ضخامت مصرفی در متراژ مورد نیاز شما )

  2. قیمت نبشی و آهن

نتیجه محاسبه این موارد ، قیمت تمام شده آلاچیق فلزی ماراتعیین میکند. در ادامه تعدادی عکس جهت ایده برای ساخت این نوع آلاچیق در اختیار شما قرارمیدهیم.

 

آلاچیق فلزی در ویلا و باغ ویلا

 

 

 

آلاچیق شیشه ای :

 

از این نوع آلاچیق‌ها در مکان هایی از جمله روف گاردن‌ها ، باغ ویلا‌ها و رستوران‌ها به دلیل افزایش جلب توجه ببیننده استفاده میشود. آلاچیق شیشه ای را میتوان به صورت کاملا محافظ دربرابر گرما و سرما ( آّب بند و هوا بند ) ساخت تا لذت بودن در هوای بارانی و هوای تابستانی با طبیعت بکر را تجربه کنید .برای ساخت این نوع آلاچیق معمولا از شیشه‌های سکوریت و فریم‌های آلومینیومی بسیار مقاوم استفاده میکنند دلایل استفاده از شیشه سکوریت به شرح زیر است :

  1. شیشه‌های سکوریت به دلیل اینکه در کارخانه تحت فرآیندهای حرارتی قوی قرار گرفته‌اند کاملا نشکن هستند و مقاومت بالایی دارند.

  2.  این مدل شیشه در صورت شکستن که به ندرت اتفاق میفتد خرد و پخش نمی‌شود و به صورت قطعه‌ای در می‌آید.

  3. بسته به نوع شیشه سکوریت،  نسبت به نور، صدا، ضربه، دما و ... مقاومت  بسیار بالایی دارند.

آلاچیق‌های شیشه ای را بسته به سلیقه و محیط مورد استفاده میتوان به اشکال گرد ، آکاردئونی ، چهارگوش و حتی پیش ساخته در محیط باغ و یا باغ ویلا اجرا کرد.

 

آلاچیق شیشه ای در باغ ویلا

 

 

 

آلاچیق‌های چوبی :

 

در اکثر ویلا و باغ ویلا هایی که در محدوده ملارد وشهریار واقع شده اند ساخت این نوع آلاچیق به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار مطلوب ،ظاهری هماهنگ با طبیعت رواج بیشتری دارد از طرفی طراحی و اجرای ایده‌های خاص با چوب آسانتر، جذابتر و محیط را گرمتر جلوه میدهد و همین امر سبب جلب  توجه بیشتر خریداران باغ ویلا در این مناطق میشود.

  بعضی از مدل‌های آلاچیق چوبی فقط تابستانی هستند و بعضی دیگر در هردو فصل تابستان و زمستان کاربرد دارند.برای ساخت هردوی آنها از چوب‌های  سرو و کاج استفاده میشود، زیرا سرو سبک وزن بوده و کاج بسیار مقاوم است. علاوه براین از چوب صدر و توسکا نیز استفاده می‌گردد. آلاچیق‌های چوبی در سبک‌ها مختلفی نظیرسبک شرقی ، سبک غربی ، سبک ایرانی آمریکایی  طراحی و اجرا می‌گردند و با توجه به نوع بنا و محل احداث آلاچیق شما میتواند انتخاب این موارد متفاوت باشند.

آلاچیق‌های چوبی را می‌توان به دو دسته کلی سایبان‌های پرگولا و کلاه فرنگی تقسیم بندی کرد.

 

سایبان‌های پرگولا : پرگولا، یک سازه‌ی خاص و مشبک دارای چهارچوب، سقف مشبک و طراحی کلاسیک و مدرن می‌باشد که به طور معمول، چهار طرف آن باز بوده و یا دو ضلع آن بسته و دو ضلع دیگر باز هستند. چوب پرگولامعمولا از ترموود میباشد. ترمووود از فرآیندی است که چوب را با حرارت حداکثر ۲۳۰ درجه سانتی گراد در مجاورت بخار آب و گردش هوا قرار میدهنددر این فرآیند چوب عاری از هرگونه حشرات و میکرو ارگانیزم‌ها و آماده ساخت در محیط‌های باز و طبیعت میشود.

 

آلاچیق پرگولا

 

 

سایبان‌های کلاه فرنگی : آلاچیق‌های کلاه‌ فرنگی دیوار ندارند و دورشان باز و  معمولاً دارای گنبد هستند. به شکل بسیار ساده و بیشتر از آن که پر جزئیات باشد، کاربردی اند . این سازه‌ها معمولا به شکل مستطیلی ، دایره ای ، مربع و چند ضلعی ساخته می‌شوند و بیشتر کاربرد سایه‌بان برای محافظت از آفتاب  وبرای برگزاری مهمانی در فضای باز مناسب‌اند.

 

آلاچیق کلاه فرنگی در ویلا و باغ ویلا

 

 

 

امیدواریم که این مقاله برای شما خوانندگان عزیز مفید واقع شده باشد. مسکن پارسه با چند دهه فعالیت در زمینه خرید و فروش باغ ویلا میتواند راهنمای خرید باغ ویلای مورد علاقه شما در مناطق ویلایی شهریار و ملارد باشد.

تماس از طریق واتس آپ